„Vakcinacija: kako da to najbolje uradimo”

Kontinuirana edukacija, održana u subotu u Domu zdravlja, objedinila je sve tri zdravstvene ustanove u gradu. Stručna lica Zavoda za javno zdravlje, Opšte bolnice Zdravstvenog centra i Doma zdravlja, održala su edukaciju na temu „Vakcinacija, kako da to najbolje uradimo”. Prim. dr med. sci Marija Mladenović, šef neonatološkog odseka Opšte bolnice, Zdravstvenog centra istakla je značaj ove edukacije zbog sve prisutnije aktivnosti antivakcinalnog lobija koji je prisutan svuda u svetu, ali je u zemljama u tranziciji tendencija porasta.

- Važno je da svi, a naročito zdravstveni radnici, dobro znaju značaj vakcinacije. Vakcinacija je veoma važna i zbog nje mnoge bolesti zbog kojih se nekada umiralo, mi danas nismo nikada videli i ne poznajemo ih. Međutim samo malo treba, samo nekoliko godina nevakcinacije ili nedovoljnog obuhvata vakcinacije i eto nam opet onih strašnih bolesti koje smo zaboravili. Tri ustanove su se našle na istom zadatku i pokušavamo da doprinesemo obrazovanju i samim tim i stopi uvećanja vakcinacije na ovom području. Naš prvi zadatak je da brinemo o bolesniku, a moramo brinuti o njemu i tako što ćemo da ga zaštitimo i od sebe jer ne vrede velike tehnologije, ako čovek boluje i od obične bolesti kakva je grip i ako može dase izbegne treba raditi na tome – rekla je Prim. dr med. sci Marija Mladenović, napomenuvši da je i ove godine veoma jak antilobi protiv vakcinacije gripa i da je suština u tome da zdravstveni radnik bude odgovoran prema svom poslu i prema pacijentima pozivajući sve kolege da se pravilno odnose prema vakcinaciji.

Epidemiolog Zavoda za javno zdravlje dr Biljana Rajković, okružni Koordinator za imunizaciju, zajedno sa saradnikom strukovnim sanitarnim inženjerom Goranom Plavšićem, predočila je važne teme iz oblasti imunizacije koja je kao oblast u našoj zemlji multidisciplinarna i posao za više specijalista.

- Uočljivo je da dolazi sve češće do odbijanja da roditelji vakcinišu svoju decu na rođenju što je katastrofalno. Ja bih podsetila sve roditelje da je vakcinacija u našoj zemlji zakonom obavezna i svako odbijanje donosi posledice. Dečja služba je u obavezi da podatke o deci i roditeljima koji nisu obavili vakcinaciju prosledi sanitarnoj inspekciji koja mora da preduzme zakonske mere – rekla je epidemiolog dr Biljana Rajković još jednom podsetivši da zdravstveni radnici treba da se drže svoje struke i ne smeju da pokleknu pred neproverenim informacijama.

Plan obavezne vakcinacije podrazumeva više kategorija. Obavezne imunizacije za sva lica određenog uzrasta vrši se protiv bolesti: difterije, tetanusa, velikog kašlja, malih boginja, zaušaka, rubele, tuberkuloze, influence, hepatitisa b. Drugu kategoriju, takođe zakonom obaveznih vakcina, čine imunizacije određenih kategorija stanovništva koje su u povećanom riziku za oboljevanje zbog izloženosti, jesu protiv bolesti besnila, tetanusa i hepatitisa b.

Specijalista javnog zdravlja vms Slavica Filipović navodi da Служба поливалентне патронаже Doma zdravlja, da je njena služba prisutna i na primarnom i na sekundarnom nivou jer radom na terenu svojim aktivnostima dosta radi na prevenciji i edukaciji posebno o vakcinaciji koja je izuzetno značajna u borbi protiv zaraznih i teških bolesti. Kalendar imunizacije predočila je prim. dr Snežana Mihailović, a predavanje o ulozi patronaže u prepoznavanju neželjenih efekata održala je vms Milica Ranković.