За здравије и активније „треће доба“
К онтролом здравља и здравственим предавањима јуче је у Дому пензионера обележен Међународни дан старијих особа. У сарадњи са Удружењем пензионера Ваљева, активности су организовали Дом здравља, Завод за јавно здравље, Црвени крст и Медицинска школа. Служба поливалентне патронаже је спровела мерење притиска, шећера, телесне масе и висине и одређивање бодимас индекса. За два сата, колико је трајала акција, прегледано је 40 људи, од чега је десетак имало повишене вредности крвног притиска и шећера.
Предавање о здравом и активном старењу, са посебним освртом на физичку активност и правилну исхрану, одржале су др Александра Филиповић и нутрициониста-дијететичар Снежана Маринковић из Одсека за промоцију здравља Завода за јавно здравље. Др Филиповић је изнела статистичке податке да просечна старост становништва у Србији износи 42 године, а у Ваљеву 43. „Не можемо зауставити процес старења, али можемо да спречимо штетне навике. Како живимо данас то ће се одразити на квалитет живота приликом старења. Процес старења је неминовност и сви ћемо једног дана бити у тој ситуацији, тако да не смемо дозволити да старије особе буду искључене из социјалне средине. Треба да их подржимо и омогућимо им да буду укључени у све сфере живота јер могу много допринети својим знањем и искуством.“
Весна Павловић, главна сестра Службе поливалентне патронаже Дома здравља, подсетила је да она и њене колеге бригу о старима спроводе свакодневно кроз кућне посете, када се труде да препорукама унапреде њихов стил живота, али и на друге начине: „Већ годинама Патронажа спроводи здравствено-васпитне активности у просторијама месних заједница, на које су стари из тих делова града навикли. Услугама поливалентне патронаже на тај начин покривене су четири месне заједнице, уз савете увек се мери притисак и ниво шећера у крви. Желимо данас нашим старима да упутимо поруке на који начин „златно“ животно доба могу да продуже и своје здравље сачувају. А фактори ризика су многобројни, па се наше препоруке односе на правилну исхрану, физичку активност, превенцију повређивања у кући, безбедност на улици, довољно одмора и сна, социјализацију...“
Нада Ивановић, која је члан Удружења пензионера од 1976. године, подсетила је на разне активности удружења драгоцене за њихово дружење и активно „треће доба“. Такође се захвалила здравственим установама што су одвојили време за њих, а поготово Дому здравља. Александар Томић из Црвеног крста говорио је о превенцији трауматизма код старих, а подељене су и различите брошуре посвећене здравим стиловима живота. Ученици треће године Медицинске школе поручили су најстаријим суграђанима да одржавање здравља доводи до дужег живота, да треба да редовно посећују свог изабраног лекара, да се друже са ближњима итд. Поруке о о здрављу старих упутили су и преко паноа припремљених за ову прилику.