Подршка породице и заједнице значајна је мајкама за дојење

Р адионицом о значају дојења у Дому здравља Ваљево обележена је Светска недеља дојења. Овогодишњи слоган је „Будимо ближе – подршка током дојења за све“, тако да је акценат био на подршци партнера, породице и друштвене заједнице. Са трудницама, полазницама Школе за труднице и родитељство, разговарале су гинеколог др Маријана Митровић, неонатолог Породилишта Опште болнице др Светлана Марковић, педијатар др Валентина Марковић, педагог Саветовалишта за младе Ива Јевтић, главна сестра Службе поливалентне патронаже Весна Павловић и руководилац школе Славица Филиповић, патронажна сестра. Учеснике је поздравила др Јасмина Јевтић, помоћник директора за примарну здравствену заштиту ЗЦ Ваљево, а подршку догађају дали су и представници партнерских установа: Завода за јавно здравље и Црвеног крста Ваљево.

Др Маријана Митровић из Службе за здравствену заштиту жена Дома здравља истакла је да је дојење наставак природне споне између маме и бебе током трудноће.

- Дојење представља нит живота, пут здравља и имунитета и основу за развој блискости између мајке и детета. Мајчино млеко је стандард исхране у првих шест месеци, али дојење није само храна, задовољење биолошке потреба новорођенчета, већ представља и испуњење блискости са мамом. Оно стимулише развој свих чула, интелигенције, психомоторни, социјални и емотивни развој, што све води ка настанку стабилне личности, а свима нам је циљ да имамо здраво потомство. Мамама је потребна подршка, пре свега породице, здравствених радника, шире заједнице и послодавца, уколико мајка жели да дуже настави дојење. Низак проценат жена које доје није само избор начина живота већ представља велики јавно-здравствени проблем.

Неонатолог др Светлана Марковић је трудницама пренела шта их очекује првог дана у Породилишту и колико је значајан контакт „кожа на кожу“ између мајке и бебе, који се што пре спроводи, а затим успоставља ритам дојења. Дилеме које мајке имају о томе да ли ће имати довољно млека и колико ће често дојити индивидуална је ствар и не треба да деморалише породиље, нагласила је др Марковић.

Др Валентина Марковић, начелница Педијатрије Дома здравља изнела је предности мајчиног млека, чији је састав потпуно прилагођен потребама бебиног организма, садржи све неопходне материје. Стимулише правилан билошки, емоционални и интелектуални развој, штити од инфекција и алергија, садржи пребиотике. Осим за новорођенче, дојење је добро и за здравље мајке.

Весна Павловић је говорила о значајној улози патронажне сестре, која прва контактира мајку након изласка из породилишта и долази у посету, као и о значају поверења у здравствене раднике. Славица Филиповић из Патронажне службе, руководилац Школа за труднице и родитељство Дома здравља Ваљево, са поносом је подсетила да је овај облик бесплатне едукације трудница ушао у 20 годину постојања.

- Изузетна је прилика да у оквиру едукације коју радимо у Школи за труднице и родитељство окупимо на овој радионици проширени тим наших сарадника: лекаре, сестре и здравствене сараднике, који говорe о значају дојења као природном и најбољем начину исхране за новорођенче и одојче. Говоримо и о могућим препрекама за дојење, које се неминовно дешавају приликом успостављања лактације. Овогодишњим слоганом „Будимо ближе-подршка током дојења за све“ желимо да подсетимо да одлука о дојењу јесте највише на мајци, али је и на нама, као здравственим радницима, да током трудноће припремимо жене и укажемо им колико је то важно за бебу, за њу, породицу и друштвену заједницу, као и које су предности и користи дојења. Труднице су у прилици да поставе питања здравственим професионалцима из ове области и отклоне непознанице које имају. Уједно шаљемо поруку друштвеној заједници да свака трудница треба да прође Школу за труднице и родитељство, као бесплатан модел едукације којем могу присуствовати и брачни парови, као и други чланови породице. На основу искуства полазница можемо рећи да им је ова школа пуно значила и заиста их охрабрила да са најмањом дозом страха и неизвесности уђу у родитељство.

Центар за промоцију здравља Завода за јавно здравље активно учествује у раду Школе за труднице и родитељство, нутрициониста-дијететичар је стални члан тима. Начелник овог одсека др Александра Филиповић тим поводом је изјавила:

- Дојење се неретко перципира као чин који се тиче искључиво мајки, али то је одговорност свих нас. Представља колективну друштвену одговорност и стога је потребно креирати подржавајућу околину, било да је реч о најужој породици, кругу пријатеља, предузећу, институцијама и широј друштвеној заједници, како би мајке адекватно могле да доје децу. Уредба о Националном програму подршке дојењу, породичној и развојној нези новорођенчета усвојена је 2018. године и њоме су дефинисане улоге свих здравствених професионалаца у организацији овог програма. Труднице приликом првог контакта са системом здравствене заштите, односно са изабраним гинекологом, добијају информације о благодетима дојења за дете и читаву породицу, а затим кроз Школу за труднице, током психофизичке припреме за порођај, у Породилишту, приликом посета патронажне сестре, а касније у Саветовалишту Дома здравља код педијатра.

Ива Јевтић, педагог Саветовалишта за младе Дома здравља, на илустративан и садржајан начин отворила је тему одговорног родитељства, подршке породице и средине. Говорила је о значају пренаталног периода за развој детета, као и прве три године живота које су кључне за развој, значају присутности оца и изазовима савременог родитељства, укључујући и дигитално доба.

Трудница Драгица Павловић је рекла да је захвална за све што је научила у Школи за труднице и родитељство:

- У Школу за труднице долазим већ 15 часова. Научили смо све што трудници може да значи од почетка трудноће, пре свега о исхрани у трудноћи, исхрани приликом дојења, о дојењу, шта се све може десити када кренемо са дојењем, које су препреке, о купању и пресвлачењу бебе итд. Проширила сам своје знање, пуно тога научила, тако да бих овом приликом позвала што више трудница да дођу у школицу.

Поводом Светске недеље дојења будућим мамама, учесницама радионице, уручени су скромни поклон пакетићи. Светска недеља дојења обележава се прве недеље августа у више од 170 држава. Национална недеља дојења биће обележена од 30. септембра до 7. октобра, под истим слоганом „Будимо ближе – подршка током дојења за све“.

Повратак на Главну страну