Одржана трибина поводом Светског дана менталног здрављa

Т рибином у Музеју завичајних писаца Патронажна служба Дом здравља, Завод за јавно здравље, Медицинска школа и Црвени крст, у сарадњи са Матичном библиотеком „Љубомир Ненадовић“, обележили су Светски дан менталног здравља. Трибина су пратили ученици Ваљевске гимназије и Медицинске школе и чланови Клуба читалаца.

Презентацију на тему менталног здравља младих одржала је Ивана Илић из Службе поливалентне патронаже Дома здравља:

- Желим да пошаљем јасну поруку младима да нису сами, да су њихова осећања валидна, да се са својим проблемима слободно обрате институцијама, а најпре својим породицама, другарима, професорима. Ту смо као чланови тима који чине Поливалентна патронажна служба, терапеути, психолози из школе, да их заједнички подстакнемо и охрабримо да поделе са нама своје проблеме, да им пружимо информације, организујемо радионице, све што им је потребно да се суоче са периодом који је пред њима.

Ирена Карадаревић из Матичне библиотеке „Љубомир Ненадовић“ на трибини је имала занимљиву тему, о којој се недовољно говори, а то је улога читања у менталном здрављу:

- Није случајно да је чак на натписима првих библиотека стајало да су то „апотеке за душу“ или „лечилишта за душу“. Читање има лековито дејство на ментално здравље у различитим аспектима, пре свега у контроли стреса. У моментима када читамо успевамо да зауставимо ментални процес који је фокусиран на проблем који нам изазива стрес. Читање благотворно делује и на наш когнитивни развој и емоционално здравље, јер тренира наше вербалне вештине, памћење, развој маште, пред нас поставља и извесне задатке, није нам све дато. Идентификујемо се са ликовима и причом, проживљавамо различите осећаје, чиме себе припремамо и за личне емотивне изазове, а читајући о различитим искуствима људи развијамо емпатију.

Славица Филиповић, специјалиста јавног здравља из Патронажне службе, говорила је о менталној хигијени одраслих:

- Ово је 21. век који диктира убрзани темпо живота, пред нас се поставља пуно захтева, стална је борба за стицање економских средстава итд. Живот нам намеће и непланиране ствари, као што је била пандемија кроз коју смо надам се прошли, а сигурно да је то оставило трага на пољу менталног здравља. Код одрасле популације имамо пораст менталних проблема, попут депресивних стања, све их треба схватити озбиљно, постоје многа душевна обољења. Деценијама уназад говоримо да треба да се посветимо дестигматизацији пацијената са менталним поремећајима и обољењима. Не могу сами лекар и пацијент да се изборе, потребна је свеукупна подршка, пре свега породице, радне околине и друштва. Не смеју бити маргинализовани зато што не могу да задовоље своје базичне потребе, да самостално функционишу и воде нормални, уобичајени живот. Треба да покажемо разумевање и испољимо толеранцију, што је и слоган за Дечју недељу – да се од најмањег узраста учимо толеранцији, ширењу љубави, поштовања, разумевању узајамних потреба и да једни другима будемо подршка и ослонац. Наша улога је да кроз патронажне посете пратимо породицу која има члана са менталним потешкоћама: како се опоравља, да ли пије редовно терапију, иде ли на контроле, колико се укључује у друштвену заједницу итд. И неопходан нам је мултидисциплинарни приступ кроз учешће више установа и служби и специјалиста. Као превентиву за менталне болести такође можемо препоручити здраве стилове живота, затим редовне контроле, укључење у друштвене активности, креативне радионице, упражњавање хобија, радне терапије у удружењима пацијената и слично.

Модератор трибине била је главна сестра Службе поливалентне патронаже Весна Павловић, која је уједно извела показну радионицу патронажне посете особи са менталним тешкоћама. Медицинска школа је припремила изложбу плаката на тему менталног здравља, а учесницима су подељене одговарајуће здравствено-васпитне брошуре Института за јавно здравље Србије „Батут“.

Повратак на Главну страну