Обележен Светски дан борбе против дијабетеса

M ерењем нивоа шећера у крви, телесне масе и висине, одређивањем бодимас индекса (степена ухрањености), уз савете о здравим стиловима живота и поделу едукативног материјала, данас је у Дому здравља организовано обележавање Светског дана борбе против дијабетеса. На тај начин преконтролисано је преко 60 суграђана за два сата, у већини са задовољавајућим гликемијским вредностима. Акцију су организовале Служба за здравствену заштиту одраслог становништва, Саветовалиште за дијабетес Превентивног центра и Служба поливалентне патронаже Дома здравља, у сарадњи са Заводом за јавно здравље, Медицинском школом и Црвеним крстом Ваљево.

Саветовалиште за дијабетес Дома здравља Ваљево делује у оквиру Превентивног центра од понедељка до четвртка у првој смени. Др Верица Петровић, специјалиста опште медицине, један је од лекара Дома здравља активних у Саветовалишту за дијабетес:

- Дијабетес је глобално заступљена незаразна метаболичка болест с којом се боримо одавно. Најважнија је превенција, едукација и саветовање пацијената. Наши лекари у Саветовалишту за дијабетес четири пута недељно с пацијентима раде корекцију терапије, у сарадњи са ендокринолозима, и саветовање. Важан је и рад изабраног лекара, код кога се пацијент прво јавља, његово ангажовање око пацијента. Ми из Саветовалишта имамо изванредну сарадњу са колегама, они нам упућују пацијенте. Када се то на време учини онда је лакше, с тим што је пандемија короне пореметила рад саветовалишта, које иначе постоји дуго, али се сада већ види напредак јер сваки дан долази пуно пацијената и са њима се активно ради.

Славица Филиповић из Службе поливалентне патронаже Дома здравља истакла је значај мерења обављених током акције, савета и препорука:

- Здравствени параметри које данас меримо и израчунавамо користе се за процену ризика за настанак масовних хроничних незаразних обољења, у која се убраја и дијабетес типа 2. Задовољни смо вредностима шећера које смо од јутрос измерили, чак су нам и дијабетичари имали контролисане вредности, што је врло похвално јер значи да се придржавају препорука лекара. Људе који већ живе са дијабетесом, кроз препоруке и савете и здравствено-васпитни материјал, усмеравамо како свакодневно да се понашају, на чему треба да им се базира исхрана, колико је значајна редовна употреба прописане терапије, као и редовне контроле код лекара. Пацијент са проблемом дијабетеса неизоставно мора да се труди да елиминише све факторе ризика, уз подршку здравствених професионалаца и породице. Дакле, да се посвети здравом стилу живота и свему што доприноси да, и поред шећерне болести, одржи квалитет живота.

Нутрициониста-дијететичар Снежана Маринковић из Завода за јавно здравље Ваљево указује на значај превенције у данашње време, када гојазност све више узима свој данак и када имамо све више оболелих од дијабетеса.

- Редовност оброка, уравнотежена и разноврсна исхрана треба да буде основни постулат здравих стилова живота. Одсуство стреса, физичка активност и редовност оброка. Немојте имати први оброк у два поподне, управо због нивоа шећера у крви, немојте прескакати вечеру, поготово ако се бавите физичком активношћу. Укључите разноврсне оброке: доста поврћа и воћа, млеко и млечне производе, месо, рибу и јаја. И здраве шећере, наравно, то су природни шећери из воћа - фруктоза коју наш организам најлакше искоришћава. У том смислу, тим Центра за промоцију здравља, као сваке године, доноси брошуре у домове здравља, преко којих ће становништво моћи да се едукује и затим да разговара са нама о даљим корацима у превенцији и лечењу дијабетеса.

Светски дан борбе против дијабетеса увек се обележава 14. новембра, а ове године под слоганом „Благостање за бољи живот са дијабетесом“. Од 537 милиона људи у свету који живе са дијабетесом 75 посто је из земаља са ниским и средњим приходима. Према информацији Института за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут“ у Србији приближно 450 хиљада особа има постављену дијагнозу дијабетеса, а још 240 хиљада не зна за своју болест.

Повратак на Главну страну