„Здрав почетак, будућност која обећава”

С логан овогодишње кампање Светског дана здравља, који се обележава широм света 7. априла је „Здрав почетак, будућност која обећава”, са фокусом на здравствену заштиту жена у репродуктивном периоду и здравље новорођенчади и пружање подршке породицама. У оквиру Здравственог центра Ваљево, популацији Колубарског округа медицинске услуге су омогућене на примарном и секундарном нивоу. У Дому здравља Ваљево о здрављу жена брине 4 лекара специјалиста гинекологије и један доктор је на специјализацији. Месечно кроз амбуланту гинекологије ДЗ ка којој гравитирају осигуранице из самог града и околине, прође између 1200 до 1500 жена, од тог броја уради се до 500 колпоскопских прегледа и преко 800 прегледа који захтевају дијагностиковање Иипраћење трудноћа. Што се тиче Службе гинекологије у болници, у шест одсека ради 13 специјалсита гинеколога-акушера и још три лекара су на специјализацији. Бабица има 47 распоређених на шест одсека, а у самом одсеку Неонатологије са новорођенчадима и породиљама о којима брину, ради 15 сестара. У ваљевском породилишту у просеку се годишње роди до 1200 беба. У протеклој 2024. години у ваљевском породилишту рођено је укупно 1063 бебе, а од тога на територији Ваљева 581 што је благи пораст према деценијској статистици. Известај о броју порођаја за последњих 10 година указује на тенденцију пада у броју порођаја од 2016.године до данас. У 2016. години када је у ваљевском породилишту рођено 1355 беба, и 2023. године када смо имали 1060 новорођенчади.Центар за вантелесну оплодњу који ради 12 година као Одсек гинеколошко-акушерске службе ЗЦ Ваљево, до сада је помогао да на свет дође укупно 627 беба зачетих у лабораторији ваљевског тима.

Приметан је напредак у погледу универзалног приступа услугама које се односе на здравствену заштиту везану за сексуално и репродуктивно здравље, укључујући планирање породице, али је са друге стране дошло до благог повећања стопе рађања међу адолесценткињама.

У Републици Србији здравствену заштитуту жена и новорођенчади уређује Правилник о садржају и обиму права на здравствену заштиту из обавезног здравственог осигурања и о партиципацији. Према овом Правилнику у здравственим установама омогућени су превентивни гинеколошки прегледи једном годишње женама од навршене петнаесте године живота, као и превентивни преглед у вези са планирањем породице једном годишње женама узраста 15–49 година. Током трудноће препоручује се четири до пет контролних прегледа код гинеколога, уз три до четири ултразвучна прегледа. Осим редовног праћења развоја плода, на прегледима доктор прати и телесну тежину труднице, њену крвну слику и крвни притисак. Поред гинеколошких прегледа, трудницама се саветују и прегледи стоматолога. Превентивни преглед бабињаре обавља се након порођаја и након шест до осам недеља.Посета патронажне сестре планирана је за дан након изласка из породилишта, како би се наставила континуирана заштита ове изразито осетљиве популације. Свака породица има право на пет посета патронажне сестре током првих месец дана, које се одвијају према процени и договору са родитељима. Додатне посете се могу остварити по налогу педијатра, уколико су потребне.

Настављајући традицију обележавања догађаја из Календара јавног здравља- СЗО, Служба полоивалентне патронаже, Дома здравља Ваљево, 08.04.2025. на Тргу Десанке Максимовић,са почетком од 10.00х до 12.00х, спроводила је активности: попуњавање „Преветивне карте“ за заинтересоване суграђане, мерење ТА, ТМ, ТВ, и БМИ уз изложбу штампаног здравствено-васпитног материјала са порукама које промовишу побољшање јавног здравља уз здраве стилове и побољшање квалитета живота. Служба полоивалентне патронаже, Дома здравља Ваљево, је у сусрет 7. априлу, одржала здравствено предавање у вртићу „Наша радост“ ПУ“Милица Ножица“ на тему здравих стилова живота, а циљна група су били старије васпитне групе и предшколци. Такође, недавно је одржана здравствена трибина поводом “ Национални дан борбе против рака дојке“ у Првој основној школи за циљну групу запослених овог колектива.

Здравље мајки и беба је темељ здравих породица и заједница, односно сигурна будућност свих нас!Обележавање Светског дана здравља је прилика да се подсетимо на значај здравих стилова живота за очување здравља жена у репродуктивном периоду који обезбеђују не само добро здравље будућих мајки, трудница и бабињара, већ и здрав почетак и предуслове за добро здравље и благостање новорођенчади. Институт за јавно здравље Србије „Др Милан Јовановић Батут” и ове године обележава овај дан кроз различите промотивне активности како би се подигла свест јавности о значају очувања здравља жена и како би подстакао што већи број жена да обави превентивни преглед.

Савети да сачувате ваше здравље

• Одржавајте пожељну телесну тежину.

• Водите рачуна о избору намирница и начину њихове припреме.

• Не прескачите оброке.

• Будите физички активни.

• Будите физички активни најмање 30 минута свакодневно седам дана у недељи.

• Укључите се у неки спорт или плес.

• Бавите се физичком активношћу на послу (паузу искористите за лагане вежбе истезања или кратку шетњу).

• Ако путујете аутобусом, сиђите две станице раније.

• На посао идите бициклом, ако је то могуће.

• Бавите се физичком активношћу док гледате телевизију (чучњеви, вожња собног бицикла, вежбање на степеру).

• Што више слободног времена проводите у природи, физички активно (шетња, рад у башти, вожња бицикла или ролера).

• Реците НЕ дувану.

• Будите заговорник окружења без дуванског дима. То је најбоља ствар коју можете да урадите за побољшање вашег здравља.

• Престанком пушења, побољшаћете ваше здравље и здравље ваших најближих.

• Пушење у трудноћи је штетно и за вас и за вашу бебу.

• Пасивни пушачи такође утичу на здравље ваше бебе.

• Електронске цигарете се не препоручују у трудноћи.

• Ако имате проблема са престанком пушења, потражите стручни савет.

Повратак на Главну страну