Дијабетес се тешко препознаје, важне редовне контроле и начин живота

П ревентивни центар Дома здравља и Служба поливалентне патронаже, у сарадњи са Заводом за јавно здравље, Медицинском школом и Црвеним крстом Ваљево, у уторак 14. новембра обележили су Светски дан борбе против дијабетеса.

Превентивна акција организована је у холовима Дома здравља. Пацијентима је контролисан ниво шећера у крви, мерен притисак, спроведена анкета о животним стиловима, емитована презентација и подељен едукативни материјал.

Др Љиљана Вилотић, специјалиста опште медицине и један од лекара који ради у Саветовалишту за дијабетес Дома здравља нагласила је да се симптоми ове болести тешко препознају:

- Зато апелујемо да се сви грађани који су у ризику јаве свом изабраном лекару или у Саветовалиште за дијабетес Дома здравља Ваљево, које ради четири дана у недељи, уз ангажовање осам лекара. Битно је да пацијенте усмеримо на правилан стил живота, начин исхране, физичку активност и самоконтролу дијабетеса, који је нама параметар за скрининг. Први знаци су појачано уношење течности, повећана глад, гојазност или мршављење, али то се тешко препознаје, тако да пацијенти у редовним контролама код лекара сасвим случајно дођу до тога да су оболели од дијабетеса – истакла је др Вилотић.

Патронажна сестра, специјалиста јавног здравља Славица Филиповић указала је да службе Дома здравља на превенцији дијабетеса типа 2 раде скоро свакодневно, кроз превентивне прегледе, контролу здравља у колективима, у акцијама на трговима и месним заједницама, обележавање важних датума у Календару здравља итд.

- Изузетно је важно да суграђанима укажемо на здраве стилове живота и факторе ризика: правилну исхрану, физичку активност, промену начина живота, редовне здравствене контроле, елиминацију болести зависности. То је пут који нас води ка очувању здравља, а сваки покушај да нешто променимо набоље је улагање у будућност.

Дијабетес је једна од најчешћих масовних незаразних болести. Процењује се да у свету један од 10 људи болује од дијабетеса, с тим да ће се тренд повећања броја оболелих наставити и да ћемо до 2045. достићи цифру од 800 милиона. У Србији је око 770 хиљада оболелих, што је 12 посто становништва, али је проблем велики број неоткривених случајева.

Повратак на Главну страну