Чувати здравље на тропским температурама

Ј ак и дуг топлотни талас може имати многобројне нежељене ефекте по здравље наших суграђана, који се тим поводом неретко јављају свом изабраном лекару. Са каквим проблемима се пацијенти најчешће јављају и како се понашати на високим температурама, о томе говори начелник Службе за здравствену заштиту одраслих Дома здравља Ваљево др Бранислав Јовановић.

- Треба уносити довољне количине течности и то првенствено обичну воду, не сувише расхлађену, много боље него газирана пића и алкохол. Затим, избегавати боравак на отвореном од 10 до 17, па и до 18 часова јер смо сведоци да су и увече високе температуре. Носити одећу од природних тканина, користити заштитне факторе од 30 до 50. Важна је и адекватна исхрана, што значи - лаганији оброци, јести чешће и мање, избегавати зачињену храну тешку за варење, конзумирати више воћа и поврћа. Хронични болесници треба редовно да користе своју терапију и не треба да је смањују на своју руку. Познато је да на високим температурама долази до ширења крвних судова и до пада притиска, тако да нам се пацијенти жале на главобољу, малаксалост, слабост, мучнину, отежано дисање. Код хроничних пацијената са високим крвним притиском неће значајније бити угрожено њихово здравствено стање ако им притисак буде мало оборен, а имамо случајеве да пацијенти искључују терапију на своју руку па долази до погоршања основне болести. Наравно, терапија се може кориговати, али уз консултације са лекаром.

Суграђанима који по природи посла морају да проведу мање или више времена на отвореном у најврелијем делу дана, др Јовановић саветује да носе капу или шешир, адекватну одећу, а обавезно флашицу воде јер је узимање довољне количине течности веома битно.

- Нама пацијенти често колабирају управо услед прегрејаности организма. Прекомерно се зноје, боравак на сунцу додатно доводи до пада притиска и тако дођу у стање колапса.

Лекари у последње време често упозоравају суграђане да разумно користе клима уређаје.

- Оптимална разлика температуре између просторије и спољашње средине требало би да буде од 6-7 степени, евентуално до 10. Велика разлика је шок за организам, било да улазите из прегрејаног спољашњег ваздуха у хладнију просторију или обрнуто, јер на високим температурама долази до ширења крвних судова, а на нижим до сужења. Због тога може доћи до погоршања код пацијената који болују од астме, ангине, до пада притиска, колапса итд – каже др Јовановић.

Метеоролози најављују да ће један од најдужих тропских таласа код нас трајати до викенда.

Повратак на Главну страну