У сусрет Светском дану борбе против СИДЕ

С а сидом се не само живи, него и стари, и најмодернија високоактивна антиретровирусна терапија зауставља напредовање болести, али шта је онда порука? Порука је да будемо здрави! Бирамо да пошаљемо поруку младим људима да је друштвено прихватљиво, да је “цоол” бити здрав и да водимо рачуна како бирамо партнере, да промискуитетно понашање није добар образац и да ми као друштво можемо боље”, поручио је секретар Црвеног крста Ваљево Александар Томић у сусрет обележавању Светског дана борбе против СИДЕ, 1. децембра.

Представници организација и институција које се дуги низ година уназад баве превенцијом ове тешке болести окупили су се овим поводом и поред епидемиолошких података, најавили и активности које спроводе у циљу превенције ове болести. На конференцији за новинаре у просторијама Завода за јавно здравље учествовали су представници ове установе, Дома здравља, Црвеног крста Ваљево и Омладине ЈАЗАС-а.

Представници Службе поливалентне патронаже Дома здравља учествоваће у здравствено-васпитној акцији на Градском тргу 1. децембра, поводом Светског дана борбе против ХИВ-а. Истог дана од 13.30 часова партнерске организације ће организовати предавање о репродуктивном здрављу у Пољопривредној школи са домом ученика Ваљево, на којој ће говорити др Душко Антонић из Службе за здравствену заштиту жена наше установе.

Др Биљана Рајковић из Завода за јавно здравље Ваљево подсетила је да је овогодишњи 1. децембар један мали јубилеј – прво обележавање је било 1988. године када је Светска здравствена организација препознала значај тада нове болести и то је прва болест којој је посвећен један датум.

“У почетку епидемије ХИВ-а процене су да је око 86 милиона људи оболело, а да је отприлике половина умрла. Процене на крају 2022. године говоре да је 39 милиона заражених ХИВ-ом, нешто више од милион нових инфекција у току прошле године, а 630.000 смрти. Шта то значи када се упореди ситуацја од пре 10, 20 година? Показује да је дошло до успоравања, заустављања ХИВ епидемије, односно да од откривања и примене антиретровирусне терапије, која је постала ефикасна, болест није а приори смртоносна, него се претворила у хроничну болест, смртност је драстично смањена”, навела је др Рајковић и додала да би се таква ситуација одржала и побољшала потребно је да се болест открије у што ранијој фази!

“Шта је проблем ХИВ инфекције? У највећем броју случајева, више година протиче без симптома, или са минималним симптомима одмах после инфекције. Ако особе нису свесне свог ризичног понашања, могућности да су се заразиле ХИВ-ом, оне се неће тестирати, неће на време открити да су ХИВ позитивне и терапија неће почети на време, него када број ЦД4 ћелија која напада вирус и уништава, падне на ниске нивое, када се развије болест и када се појави инфекција других органа и та терминална фаза зове се СИДА’, појаснила је др Рајковић.

Према подацима које је изнела, у Колубарском округу, од 1990. године када је пријављен први случај, имају податке за око 60 људи, у овој години била је једна нова ХИВ инфекција. Др Рајковић наглашава да се врло мали број људи тестира, да се ранијих година у просеку тестирало стотинак људи, до 200, а ове године само једна особа! Укупан број тестираних на ХИВ у Колубарском округу значајно је пао за време пандемије корона вируса и тај тренд се наставио. Она је овом приликом поручила да Саветовалиште Завода за јавно здравље ради сваки дан, да је тестирање бесплатно и да није потребна здравствена књижица, да је пожељно само најавити долазак.

Весна Павловић из Службе поливалентне патронаже Дома здравља Ваљево ставила је у први план здравствено-васпитни рад саветовалишта, како са основцима, тако и са средњошколцима.

“Циљ наших активности није само брига о здрављу, брига о себи, него и подизање свести о одговорности и према себи и према онима који су у нашем окружењу. Ово је заразна болест, али и болест избора, она се најчешће развија код оних који не брину о себи, а тиме не брину ни о онима у свом окружењу и тај однос ризичног понашања треба да буде јасан сигнал да треба да се обрате у саветовалишта Дома здравља и Завода за јавно здравље, да дођу на тестирање”, поручила је Весна Павловић.

Омладина ЈАЗАС-а током целе године истиче значај превенције настанка ХИВ инфекције као и значај тестирања, навела је Весна Ралић, представница ове организације уз напомену да им је главна активност вршњачка едукација, те ће у петак бити организовано предавање за ученике Пољопривредне школе са Домом ученика, а у току следеће и у Првој основној и другим школама на територији града. Са партнерским организацијама Медицинском школом, Црвеним крстом, Заводом за јавно здравље и Патронажном службом Дома здравља, 1. децембра на Градском тргу ће делити промо материјал грађанима и одговарати на сва њихова питања.

Црвени крст Ваљево ће све своје капацитете концентрисати на умрежавање институција и организација које би могле да допринесу већој мрежи вршњачких едукатора који би преносили здравствено-васпитне поруке и поуке у свом непосредном окружењу, јер се показало да вршњачка едукација даје одличне резултате.

Поводом обележавања 1. децембра – Светског дана АИДС-а, секретар Црвеног крста Ваљево, Александар Томић наглашава да се са сидом не само живи, већ и стари: “Шта је онда порука? Порука је да будемо здрави! Да водимо рачуна како бирамо партнере, да промискуитетно понашање није добар образац и да ми као друштво можемо боље.”

Слоганом овогодишње кампање “Нека воде заједнице” УНАИДС наглашава да је овогодишњи Светски АИДС, позив за подршку заједнице особа које живе са ХИВ-ом. Према подацима Института за јавно здравље Србије “Батут” од почетка епидемије 1985. године закључно са 27. новембром текуће године, у Србији је регистровано 4.729 особа инфицираних ХИВ-ом, од којих је 2.212 оболело од АИДС-а, док је 1.216 особа инфицираних ХИВ-ом умрло од АИДС-а, а још 146 особа инфицираних ХИВ-ом је умрло од болести или стања која нису повезана са ХИВ инфекцијом.

Извор: Ваљевска посла

Повратак на Главну страну